Students from the Northwestern High School and Middle School Bands participated in ISSMA Solo/Ensemble Contest this weekend at Central Middle School in Kokomo. ALL Northwestern students either received GOLD or SILVER ratings. There were no BRONZE or PARTICIPATION recipients! The following are our student results:

THE FOLLOWING STUDENTS PERFORMED IN ISSMA GROUP I DIFFICULTY AND RECEIVED A GOLD RATING. THEY WILL REPRESENT NORTHWESTERN AT ISSMA STATE SOLO/ENSEMBLE CONTEST ON FEB 25

Kristen Kaneshiro – flute solo

Sydney Bailey – clarinet solo

Donovan Hall – alto sax solo

Rebecca Harris – alto sax solo

Jacob Myers – tenor sax solo

Holly Hall – French horn solo

Joseph Batis – tuba solo

Shelby Alexander – marimba solo

Zach Rodgers – snare drum solo

Zach Rodgers – timpani solo

Zamir Latif – tenor drums solo

Zamir Latif – timpani solo

Small Percussion Ensemble – London Schaal, Hunter King, Aubrey Neuzerling, Emily Granson, Sam Scimia

Large Percussion Ensemble – Zach Rodgers, Brooke Alexander, Aubrey Neuzerling, Sam Scimia, Nikki Weidner, Shelby Alexander, London Schaal, Emily Granson, Hunter King

(other) SOLOISTS – GOLD RATINGS

Aidan Kennedy – trombone

Elizabeth Zentz – euphonium

Coleman Stone – snare drum

Gavin Nielander – trumpet

Jennah Jones – flute

Mason Harrell – trumpet

Bryce Ziems – alto saxophone

Brooke Alexander – timpani

Sarah Harris – clarinet

Allison Bailey – snare drum

London Schaal – snare drum

Owen Myers – clarinet

Andrew Rodgers – clarinet

Aidan Alter – snare drum

Terin Tharp – French horn

Erik Olsen – tenor drums

(other) ENSEMBLES – GOLD RATINGS

Beginning Percussion Ensemble – Amarion Conyers, Quintin Riquelme, Brian Templin

Intermediate Percussion Ensemble – Allison Bailey, Aidan Alter, Eayn VanSickel, Coleman Stone

Intermediate Woodwind Quartet – Owen Myers, Felicia Wright, Bryce Ziems, Jared Melton

Small Percussion Ensemble – Erik Olsen, Nikki Weidner, Delaney White

Woodwind Trio – Connor Smith, Kyle Smith, Clay Wilson

Woodwind Quintet – Rebecah Tharp, Jessica Bentley, Lucy Calhoun, Kyra Davis, Julia Murphy, Dashayla Dumas

Beginning Woodwind Quartet – Andrew Rodgers, Abby Powers, Sarah Harris, Jaxon Spencer

Intermediate Brass Trio – Mason Harrell, Ashton Powers, Seth Hrabos

Beginning Brass Quintet – Ian Woodring, Philip Verbosky, Easton Satterfield, Zach Benson, Ethan Keiter

Trumpet Choir – Aaron Stanley, Abby Olsen, Ethan White, Gabe Nielander, Gus Bourff, Christopher Smith

SOLOISTS – SILVER RATINGS

Noah Nix – trumpet

Isabella Rogers – alto saxophone

Joseph Lupini – trombone

Colin Wetzel – tenor saxophone

Aaron Stanley – trumpet

Andrew Davis – alto saxophone

Emily Reese – French horn

Jacob Miller – alto saxophone

ENSEMBLES – SILVER RATINGS

Saxophone Choir – Rebecca Harris, Sophia Yager-Motl, Magda Ramos, Andrew Davis, Tessa Weidner, Keleigh Chambers, Sean Ritenour, Jacob Myers, Jacob Miller, Danielle Granson, Donovan Hall

Flute Choir – Megan Gaines, Ashley Gaines, Jessie Jones, Jennah Jones, Julia Tharp, Kristen Kaneshiro, Donovan Hall, Julia Murphy, Danielle Granson

Beginning Brass Quartet – Tyler Dodd, Gavin Nielander, Sherman Jackson, Blake Williamson