FINAL ALL-MIC AWARDS
The Mid-Indiana Conference released its final list of academic all-conference selections before disbanding. This fall, all eight schools will participate in other conferences: Northwestern, Western, Lewis Cass and Hamilton Heights will play in the Hoosier Conference; Peru and Maconaquah in the Three Rivers Conference; and Eastern and Taylor in the Hoosier Heartland Conference.
Eastern: (boys track) Brent Bachman, Matt Kerner, Brett Mullenix, Tanner Reed; (baseball) Daniel Pugh, Cree Johnston, Alex Downing, Matt Simmerman, Mallory Moreno; (girls tennis) Courtney Clark, Marissa Evenson, Sarah Sharp, Laura White; (girls track) Elyssa DeAngulo, Alicia Eckart, Avery Ewing, Jenny Keith; (softball) Kendall Hensley, Maddie Vint, Taylor Holliday.
Northwestern: (boys golf) Blaine Brutus, Drew Gill; (boys track) Joel Austin, Nathan Chou, Darren Curry, Ethan Dubbels, Parker Fessenden, Taylor McLain, Josh Perry, Shawn Schweitzer, Tyler Thatcher; (girls tennis) Megan Floyd, Alexis Hungate, Kady Whitehead; (girls track) Hannah Ballard, Kaila Claiborne, Kaitlyn Daanen, Christine Dewhurst, Mikaelyn Irving, Rachel Johns, Tearsten Munson; (softball) Kindra Gingerich.
Western: (baseball) Jacob Stout, Quintin Fields, Kyler Vail, Austin Weaver; (girls tennis) Allison Ault, Baylee Harbaugh; (boys track) Riley Beall, Jeremy Benziger, Auston Davenport, Zachary Shahan; (girls track) Nicole Hampshire, Miranda Pressgrove, Bretta Tate.
Taylor: (baseball) Tristan Kivett; (softball) McKenna Deckard; (girls track) Ashley Nguyen; (boys track) Derek Yeiter; (girls tennis) Heather Street, Molly Peterson, Cora Johnson, Aly Davis, Alexandra David.

NCC ALL-SPORTS STANDINGS
North Central Conference newcomer Harrison High School won four NCC boys titles and one girls title to capture the prestigious NCC All-Sports Trophy. Harrison won boys titles in soccer, swimming, wrestling and golf to also win the NCC Boys All-Sports Championship. On the girls side, McCutcheon won titles in soccer and swimming to win the NCC Girls All-Sports Championship.
The Kokomo Wildkats claimed just one NCC championship this year in softball. The boys track and swimming teams earned runners-up finishes. Football and boys golf finished third in conference action.
NCC All-Sports Trophy: 1. Harrison 163, 2. McCutcheon 153, 3. Huntington North 113.5, 4. Muncie Central 110, 5. Kokomo 109, 6. Marion 106, 7. Richmond 100.5, 8. Lafayette Jefferson 98, 9. Logansport 95.5, 10. Anderson 62.5  
NCC Boys All-Sports Championship: 1. Harrison 87.5, 2. McCutcheon 77, 3. Kokomo 64, 4. Lafayette Jefferson 59, 5. Huntington North 48.5, 5. Marion 48.5, 5. Richmond 48.5, 8. Muncie Central 45.5, 9. Logansport 41.5, 10. Anderson 40. 
NCC Girls All-Sports Championship: 1. McCutcheon 82, 2. Harrison 75.5, 3. Huntington North 65, 4. Muncie Central 64.5, 5. Marion 57.5, 6. Logansport 54, 7. Richmond 52, 8. Kokomo 45, 9. Lafayette Jefferson 39, 10. Anderson 21.5.

KOKOMO SUMMER DISTANCE CAMP
Here are the weekly winners in the Kokomo Summer Distance Camp at KHS:
4x800-meter relay: Coy Brandon, Corey Dea, Tim Taflinger II, Justin Taflinger (10:06.33).
1,600-meter run: 10-under boys, Jacob Van Horn (7:01.26); 10-under girls, Brooklyn Collins (10:14.36); 11-13 girls, Madison Collins (7:30.53); 14-19  boys, Justin Taflinger (6:04.69); open, Tim Taflinger II (6:36.69).
800-meter run: 10-under boys, Jacob Van Horn (3:18.42); 10-under girls, Hannah Moore (3:33.33);11-13 boys, Drew Stalter (3:33.32); 11-13 girls, Madison Collins (3:19.62); 14-19 boys, Justin Taflinger (2:28.69); 14-19 girls, Nicole Erny (3:06.69); open, Tim Taflinger II (3:06.69).
3,200-meter run: 14-19 boys, Corey Dea (13:41.53)
5,000-meter run: 14-19 boys, Coy Brandon (19:56.51).
The next meet is June 23 at Walter Cross Field at 6:00 p.m.

RUNNING RESULTS
The Bona Vista Graffiti 5K was run through Foster Park in Kokomo on June 20.
5K run (top 100 of 138): 1. Kory Kennedy 16:38; 2. Parker Jones 17:46; 3. Steve McDorman 19:51; 4. Joe Bailey  21:17; 5. Aaron Craig 21:24; 6. Gwen Grimes 23:00 (first female finisher); 7. Ella Kantz 23:21; 8. Phil Rozzi 23:24; 9. Kristi Prifogle 26:07; 10. Mark Shorter 26:07; 11. Rosellen Connolly 26:18; 12. Iris Infante 26:44; 13. Anna Rangel 26:47; 14. Cara McKellar 27:17; 15. Warren Tierney 27:27; 16. Scot Deyoe 27:34; 17. Steve Meadows 27:43; 18. Breanna Roberts 27:50; 19. Ann Hubbard 27:51; 20. Maxwell Higgins 28:04; 21. Luciala Sommers 28:35; 22. Jonathan Rouleau 28:36; 23. Danny Vickery 28:37; 24. Max Elmore 29:17; 25. Andie Arnett 29:20.
26. Tony Arnett 29:20; 27. Anne Brendsen 29:22; 28. Brian Pier 29:25; 29. Laura Bott 29:27; 30. Emilie Hubbard 29:51; 31. Michael Kelly 30:13; 32. Kaylee Reeh 30:15; 33. Madison Collins 30:19; 34. Laurie Ousley 30:31; 35. Stephani Astrup 30:53; 36. Ava Kantz 31:06; 37. Anne Kantz 31:09; 38. Tricia Harrison 31:10; 39. Emily Herschberger 31:20; 40. Haley Berry 31:21; 41. Larry Rolland 31:23; 42. Brianna Beam 31:25; 43. David Hughes 31:27; 44. Emma Barnett 31:31; 45. Dave Dunlap 31:35; 46. Jamie Dunlap 31:35; 47. Matt Oliver 31:36; 48. Robert Rump 31:44; 49. Ethan Snyder 31:46; 50. Riley Case 32:10.
51. Mat Snyder 32:11; 52. Amanda Tran 32:13; 53. Molly Hedrick 32:18; 54. Natalie Weber 32:19; 55. Erin Kesler 32:29; 56. Connie Trobaugh 32:39; 57. TA Weber 32:47; 58. Brooke Sale 32:54; 59. Jenny Tudor 33:17; 60. Kelly Studebaker 33:50; 61. Ashley Cone 33:50; 62. Abigail Bowers 33:56; 63. Alice Bowers 34:15; 64. Robin Tetrault 34:20; 65. Jillian Bellaw 34:21; 66. Nick Sale 34:27; 67. Shelby Gilbert 34:36; 68. Rick Cantrell 34:48; 69. Ann Petrzilke 35:23; 70. Eric Sharp 35:56; 71. Todd Trobaugh 35:56; 72. Ella Davis 35:57; 73. Katie Hollingsworth 36:22; 74. Jeff Sexton 37:21; 75. Nicky Rodman 37:43.
76. Shannon Spencer 38:04; 77. Zach Rodman 38:14; 78. Alex Studebaker 38:14; 79. Max Reyburn 38:17; 80. Todd Reburn 38:27; 81. Matthew Tuchscherer 39:48; 82. Eric Jester 39:51; 83. JP Wyman 39:53; 84. Paul Wyman 40:02; 85. Hannah Sexton 40:03; 86. Paxton Bailey 40:07; 87. Kathryn Wall 43:01; 88. Olivia Tuchscherer 43:03; 89. Allie Cothern 43:17; 90. Erica Teter 43:54; 91. Noah Albright 44:09; 92.Olivia Steele 45:16; 93. Emma Davis 45:17; 94. Michelle Hollingsworth 45:20; 95. Lauren Weber 45:27; 96. Abbie Frueh 45:29; 97. Jade McDonald 45:44; 98. Lisa Teter 46:03; 99. Mattingly Wells 46:09; 100. Heather Wells 46:10.
5K walk (top 50 of 78): 1. Mary Miller 32:19; 2. Rick Spencer 34:54 (first male finisher); 3. Greg Wall 35:06; 4. Sherry Kestle 37:20; 5. Kevin Whitted 41:53; 6. Joy Balentine 41:53; 7. Jennifer Coomer 42:10; 8. Anita Dillman 42:13; 9. Jan Wall 42:13; 10. Carrie Williams 43:02; 11. Breanna Harris 44:11; 12. Paula McDorman 45:15; 13. Olivia Persons 45:22; 14. Robin Michael 45:41; 15. Marci Whitesell 46:03; 16. Cassie Whitesell 46:05; 17. Amy Smith 47:40; 18. Eric O’Banion 48:45; 19. Ethan O’Banion 49:21; 20. Trina Stout 49:26; 21. Lauren Richie 49:27; 22. Lisa Price 49:38; 23. Theresa Murphy 49:39; 24. Rebecca Barends 50:12; 25. Mary Craig 50:24.
26. Michelle Simmons 51:02; 27. Julianna Barends 51:12; 28. Jennifer Lindsey 51:12; 29. Kylee Lindsey 51:59; 30. Jamie Maddox 52:01; 31. Lou Ann Keeling 52:02; 32. Jodi Maddox 52:08; 33. Kristi Scheiman 52:09; 34. Allison Turner 52:09; 35. Becky Dabrowski 52:09; 36. Mark Dabrowski 52:10; 37. Jean Heflin 53:32; 38. Kylie Kern 53:51; 39. Kristi Cardwell 53:51; 40. Cathy Kern 54:03; 41. Amy Cone 54:03; 42. Kim Cone 54:04; 43. Dana Osburn 54:18; 44. Kaylee Kingseed 54:19; 45. Sophie Albright 54:41; 46. Mitch Albright 55:27; 47. Becky Alspaugh 55:36; 48. Shannon Shrader 55:44; 49. John Floyd 56:01; 50. Drew Sullivan 57:08.