At the Peru Wrestling Regional, 20 Howard County grapplers earned a top four finish, which advances them to the Fort Wayne Semi-State on Feb. 11. Eastern’s Tytus Morrisett, shown defeating Kokomo’s Trevon White at the sectional, was the 132-pound regional champion. (Herald Photo/William Gibson)
At the Peru Wrestling Regional, 20 Howard County grapplers earned a top four finish, which advances them to the Fort Wayne Semi-State on Feb. 11. Eastern’s Tytus Morrisett, shown defeating Kokomo’s Trevon White at the sectional, was the 132-pound regional champion. (Herald Photo/William Gibson)
PERU, Ind. - One week after winning its fourth consecutive sectional title on its home mats, the Oak Hill Golden Eagles captured its third straight regional title on the road at Peru.  After a third-place finish in the Oak Hill Sectional, Eastern jumped to second in the regional, trailing only Oak Hill 142.5-119. The top four wrestlers in the Peru Regional qualified to advance to the New Haven Semi-State on Feb. 11 at the Allen County War Memorial Coliseum in Fort Wayne. The 79th Annual IHSAA State Finals are the following Saturday at Bankers Life Fieldhouse in Indianapolis.

TEAM SCORES

1. Oak Hill 142.5, 2. Eastern 119, 3. Peru 100, 4. Kokomo 86, 5. Western 78, 6. Manchester 47, 7. Marion 45, 8. Wabash 36, 9. Eastbrook and Northwestern 29, 11. Mississinewa 28, 12. Maconaquah 22, 13. North Miami 13, 14. Southwood 11, 15. Northfield 9, 16. Madison-Grant 0.

INDVIVIDUALS ADVANCING TO SEMI-STATE

106-pounds: 1. J.C. Herring (34-1), Oak Hill; 2. Payton Lechner, Western; 3. Trey Sturgill, Peru, 4. Nigel Lenoir, Kokomo.

113-pounds: 1. Gerald Pearson (23-2), Eastern; 2. Bhupesh Chauhan, Oak Hill; 3. Braden Brooks, Wabash; 4. Seth Anderson, Peru.

120-pounds: 1. Jabin Wright (33-1), Kokomo; 2. Courtland Smith, Mississinewa; 3. Macaiah White, Eastern; 4. Braxtin Wilson, Manchester.

126-pounds: 1. Hunter Cottingham (39-1), Western; 2. Jaylon Gibson, Marion; 2. Kasey Deardorff, North Miami; 4. Tanner Pipenger, Northwestern. 

132-pounds: 1. Tytus Morrisett (34-5), Eastern; 2. Torion’Ja C Forrest, Peru; 3. Dylan Goudy, Western; 4. Zack Bullock, Maconaquah.

138-pounds: 1. Lorenzo Trevino (37-6), Marion; 2. Carter Kintner, Peru; 3. Chad Elliott, Southwood; 4. Keith Evans, Oak Hill.

145-pounds: 1. Eli Elkins (24-7), Eastern; 2. Cole Ridgeway, Oak Hill; 3. Kyler Funk, Mississinewa; 4. Carter Ciscell, Western.

152-pounds: 1. Christian Bratcher (38-0), Eastbrook; 2. Corbin Hetzner, Eastern; 3. Lane Evans, Northfield; 4. Wade France, Manchester.

160-pounds: 1. Delton Moore (34-3), Manchester; 2. Noah King, Oak Hill; 3. Kevin Lenahan, Western; 4. Jeffery Closer, Peru.

170-pounds: 1. Jordan Rader (35-2), Peru; 2. Brody Hardcastle, Oak Hill; 3. Quentin Moore, Manchester; 4. Evan Cardwell, Northwestern.

182-pounds: 1. Noah Cressell (38-1), Wabash; 2. Blaney Harrison, Oak Hill; 3. DaShaun Barbary, Kokomo; 4. Devin Reagle, Peru.

195-pounds: 1. Gavin Herrera (33-6), Kokomo; 2. Aaron Sedwick, Maconaquah; 3. Tony Fuller, Oak Hill; 4. Justin Samons, Wabash.

220-pounds: 1. Nick Fox (34-5), Kokomo; 2. Max Clark, Northwestern; 3. Jackson Bush, Eastrbook; 4. Josh Gadd, Marion.

285-pounds: 1. Evan Ellis (38-0), Eastern; 2. Own Perkins, Oak Hill; 3. Avery Jones, Peru; 4. Lane Eubank, Western.  

Complete regional results are available online at www.ihsaa.org.